Från auktionerna med klassiska samlarobjekt till exklusiva Sotheby's Auction House har den digitala tidsåldern släppt lös massor av onlineauktionsplattformar som ger samlare tillgång till allt som deras hjärtan önskar. Så länge du har några enkla regler i åtanke och vet var du ska leta efter det du vill ha, kan du leta efter fynd på dessa onlineauktionshus utan att behöva slösa bort din tid eller nöja dig med något mindre än perfekt.
De bästa auktionerna för alla typer av samlarobjekt
I den post-pandemiska världen är det bästa sättet att hitta dina samlarobjekt genom onlineauktionsplattformar. Från det mycket exklusiva till det otroligt lågmälda, kombinerat, dessa webbplatser har nästan alla samlarobjekt som du kan vara intresserad av att äga.
Samlarklassiker
Collectible Classics är en auktionswebbplats som har varit i drift sedan 2003, och även om webbplatsen verkligen känns som ett spöke av webb 1.0, är inventeringen som de säljer absolut värt att återansluta med dina tidiga uppringda dagar på internet. Generellt fokuserar Collectible Classics på att sälja övervägande sportrelaterade föremål, från tidningar till signerad utrustning och så mycket mer.
Medan deras samlarföremål gör dem till ett stort dragplåster för människor som är involverade i sportgemenskapen, är de lite glesare än andra onlineauktionshus och webbplatser. De har färre auktioner under hela året, men vem som helst kan komma åt de kommande lotterna så att du har en god uppfattning om vad du är intresserad av att bjuda på. För att bjuda måste du registrera ett onlinekonto och sedan bli godkänd av företaget; de accepterar bara bud på föremål antingen via sin onlineplattform eller via telefon. Dessutom måste betalning skickas över inom 14 dagar från det att fakturan har lagts upp.
När det gäller att returnera varor, om du inte är nöjd måste du kontakta företaget via telefon och diskutera frågan först eftersom de garanterar sina betygstjänster för varje vara. Men om det är ett föremål som inte är signerat har du 21 dagar på dig efter rean att returnera det.
Heritage Auctions
Heritage Auctions är en av auktionsbranschens ståndaktiga, efter att ha startat på 1970-talet och ångrat verksamheten sedan dess. Till skillnad från mer lyxiga auktionshus säljer Heritage Auctions enorma mängder inventarier under hela veckan, allt från sportminnen till sällsynta serietidningar. Om du letar efter vanligare samlarföremål, saker som verkligen ansluter till Mellanamerika och popkulturen, som personliga signaturer, då är detta auktionshus det bästa stället att gå till.
För att bjuda kan du skapa ett gratis konto och bjuda live på deras plattform, Heritage Live, eller på deras webbplats. Intressant nog är de också en favorit för människor som försöker sälja sina föremål eftersom de har hanterat hundratusentals kunder sedan starten.
1st Dibs
I modern tid behöver du inte gå på auktioner personligen för att kunna hitta bra föremål, och 1st Dibs är en e-handelsauktionswebbplats fokuserad på att erbjuda möbler, hemvaror, smycken och mer. Enligt deras hemsida har 1st Dibs fångat "magin med loppmarknaden i Paris" sedan 2000. Detta varumärkesuttalande kapslar perfekt in den typ av antikviteter som de är specialiserade på. Till skillnad från vissa auktionswebbplatser tenderar deras föremål att kosta mellan låga priser till mellanprisbelopp, vanligtvis allt från några hundra dollar till några tusen dollar.
Intressant nog är 1st Dibs inte begränsad till att endast erbjuda antikviteter eller vintageartiklar; snarare säljer de alla möjliga samlarföremål. Eftersom de är en ren e-handelswebbplats kan du lägga bud på alla artiklar i deras lager från deras plattform efter att du har skapat ett gratis konto. För att köpa dina varor kan du betala med Paypal, ett kreditkort eller banköverföring.
Ändå är en av de bästa delarna av 1st Dibs dess eleganta, användarvänliga design. De har också en app som du kan lägga bud genom också, vilket gör shoppingprocessen ännu enklare. Eftersom de uppdaterar sitt lager varje vecka kan du förvänta dig att se nya och spännande föremål varje gång du tittar förbi.
Rock Island Auction Company
Om du är i branschen med antika och samlarvapen, då är Rock Island Auction Company auktionshuset för dig. Denna auktionsverksamhet, som är baserad i Illinois, säljer både lågpris- och högkostnadshistoriska skjutvapen till alla typer av vapensamlare på månadsbasis. När det kommer till deras auktioner accepterar de livebud, onlinebud, telefonbud och förseglade uteblivna bud. De accepterar även anbud internationellt, men du måste kontrollera med din lokala regering om att skicka skjutvapnen till dig. Dessutom kan du sälja dina föremål direkt till Rock Island eller låta dem sälja dina föremål på sin auktion också.
Medan skjutvapen är ett hett samlarobjekt har människor som inte ofta samlar dem förmodligen ingen aning om att det finns strikta regler för att skicka dem över delstats- och landsgränser. När det gäller USA är antika skjutvapen skapade före 1898 utanför byrån för alkohol, tobak, skjutvapen och sprängämnen. Tyvärr lämnar det många samlarvapen kvar som du måste hämta personligen, så tänk på det när du köper från Rock Island.
Sotheby's Auction House
Enligt Sothebys hemsida är auktionshuset specialiserat på konst och lyxföremål, och de har fått ett riktigt rykte för sin dyra försäljning. Baserat i New York City har företaget satellitkontor i tolv städer runt om i världen och dussintals internationella representativa platser. Men om du inte kan ta dig till ett av deras fysiska kontor för att delta i en auktion, har de en blomstrande onlineplattform som låter dig lägga bud på föremål i re altid.
Med tanke på att Sotheby's är stolt över att tillgodose rika kunder, är inte bara dess produkter otroligt dyra, utan dess allmänna verksamhet är den bästa av de bästa. Du kan förvänta dig att dina varor exakt matchar deras listor och att deras utvärderingar för uppskattade värden är veritabla. Även om inte alltför många människor får möjlighet att köpa från Sotheby's, kan de som gör det hitta en mängd högkvalitativa varor som lyxiga smycken, antik och vintage konst, högprofilerade popkulturstycken och så mycket mer. Faktum är att några av företagets dyraste försäljningar är:
- James Audubon's Birds of America - Såld för $8,8 miljoner
- Harry Garner Reticulated Vase - Såld för 9 miljoner USD
- Marie Antoinettes pärlhänge - Såld för 32 miljoner dollar
- Roy Lichtensteins sovande flicka - Såld för 44 miljoner dollar
Live Auctioneers
Live Auctioneers har bedrivit auktion av samlarobjekt sedan det tidiga millenniet, och samarbetade med eBay 2002 i en betydelsefull händelse för tegel-och-murbruks auktionshus för att ge dem inkörsporten för att öppna sin försäljning till den digitala världen med eBay Live. De har fortsatt att utvecklas som en auktionswebbplats, som underlättar försäljning från företag över hela världen och verkar i över femtio länder. När det kommer till samlarföremål är företaget specialiserat på alla möjliga föremål, från dyra smycken till vanliga plyschleksaker. Om ett auktionshus vill sälja det, är chansen stor att Live Auctioneers kommer att försöka underlätta det.
Till skillnad från vissa auktionsplattformar fungerar Live Auctioneers på ett mer konventionellt e-auktionssätt; samtidigt som de håller jämna steg med modern design, har de behållit eBays tidiga onlineauktionsstil för att göra det enkelt för alla att bekanta sig med deras plattform. Utöver sin auktionsplattform är de också transparenta med sina tidigare försäljningar och ger människor tillgång till sin bakkatalog för forskningsändamål, en bedrift som inte många auktionshus är villiga att uppnå.
När det kommer till att faktiskt köpa föremål är det lika enkelt som att skapa ett gratis konto, begära att få registrera dig för en auktion du är intresserad av (som är godkänd av auktionshuset som har listat föremålet eller föremålet) och lägga ett bud. Eftersom Live Auctioneers inte säljer föremålen själva, utan fungerar som mellanhand mellan klienten och auktionshuset, skiljer sig returpolicyerna från försäljning till försäljning, och du måste kontakta säljaren för mer information. Dessutom görs betalningen via webbplatsen med kreditkort, och du kommer att faktureras med dokumentationen efter köpet.
Onlineauktioner hjälper alla samlarobjekt att hitta ett hem
Länge förbi är de dagar då folk var tvungna att resa för att bjuda på de föremål som de är mest intresserade av att samla på. Onlineauktionswebbplatser och auktionshus har skapat internationella multidimensionella plattformar som hjälper köpare att hitta exakt de samlarföremål de letar efter på ett snabbt och enkelt sätt. Oavsett vad din samlargift är, finns det ett auktionshus som specialiserar sig på det bara en fingertopp bort.